Imate včasih občutek, da je vaše ležišče previsoko in se ne počutite ‘prizemljene’ in varne? Mogoče prenizko? In s težavo vstanete! Ali vam ne odgovarja ležišče? Upam, da bomo v tem članku podali nekaj koristnih nasvetov glede izbire novega ležišča.
V postelji preživimo zelo velik del svojega življenja. Da bo naše življenje bolj udobno, moramo izbrati pravo posteljo, ki nam bo ustrezala. Postelja je tisti del pohištva, kjer nikakor ne bi smeli varčevati na račun kakovosti.
VIŠINA POSTELJE
V Sloveniji je standardna višina postelje od 40 do 45 cm, višina, ki meri od vzmetnice do tal. Podobna je višini sedenja na stolu. Toda nekatera podjetja vam brez problema izdelajo tako višjo kot nižjo posteljo. Ker je pravih ponudnikov, ki bi se ukvarjali s proizvodnjo izključno višjih postelj malo, večina trgovcev v Sloveniji, ki ponujajo postelje, višino zagotavlja z nakupom debelejše vzmetnice.
Sama višina postelje naj bo med 40 in 60 centimetri. Z višje postelje je lažje vstajati, kar je pomembno predvsem pri starejših ljudeh. Nižja postelja je primerna takrat, kadar jo preko dneva uporabljamo za sedenje (npr. v garsonjerah).
Konstrukcija same postelje oz. ogrodje ima veliko vlogo. Mora biti masivno, dovolj vzdržljivo, da ponoči ne bo škripalo, kakovostno, popolnoma stabilno. Posteljno dno in posteljni vložek morata biti ravno tako kakovostna.
Od tal naj bo vložek dvignjen okoli 20 cm, da bomo z lahkoto čistili pod posteljo. Seveda prostor med tlemi in vzmetnico ni namenjen shranjevanju stvari, kot so zimska oblačila, temveč mora biti prazen in čist. Ker se mora postelja zračit tudi s spodnje strani, zaprte postelje s predali niso najboljše.
VIŠINA LEŽIŠČA
Ko se odločate, kakšna naj bo višina ležišča, morate upoštevati, da višje ležišče nudi več udobja, saj se vaša ramena in boki še udobneje potopijo v ležišče, ledveni del pa je še bolje podprt.
vzmetnica Višje ležišče (16 cm in več) nudi največ udobja in je primerno tudi za ljudi z močnejšo postavo.
Srednje visoko ležišče (14 cm) nudi optimalno udobje in podporo hrbtenici.
Nizko ležišče (12 cm) predstavlja zadostno oporo otrokom in mladostnikom ter vitalnim ljudem, ki še nimajo težav s hrbtenico.
Vzmetnica mora biti vsaj 10 cm daljša od vaše telesne višine in čim širša.
IZBIRA LEŽIŠČ
Ležišče se nam mora optimalno prilagajati glede na našo telesno konstitucijo, spalne navade in morebitne zdravstvene težave in mora imeti dovolj prehodnih zračnih kanalov. Sestavljeno mora biti iz zračnega ter zdravju neškodljivega materiala ter mora imeti snemljivo pralno prevleko iz hitro-sušečega materiala. Najbolj priporočljivi materiali za prevleko so bombaž, volna ali svila oziroma tkanine, ki “dihajo”. Prevleke iz, denimo, neprepustnega umetnega poliestra lahko v vročih poletnih mesecih delujejo neprijetno soparno.
Na splošno velja, da na trdnejših oziroma čvrstejših ležiščih zaradi boljše opore in pravilnejše lege telesa spimo bolje, čeprav obstajajo tudi zdravstvene nadloge (na primer bolečine v medenici), zaradi katerih je bolj priporočljivo spati na mehkejših podlagah. Stopnja čvrstosti, ki jo potrebujemo, je odvisna tudi od naše teže – več kot kažejo številke na tehtnici, trdnejšo oporo potrebujemo. Radi spite na trebuhu? Tudi za vas je primernejša čvrsta vzmetnica.
Strokovnjaki svetujejo, če imate težave s hrbtenico obvezno izberite 7-consko ležišče, kar pomeni, da je ležišče sestavljeno iz sedmih različnih trdot; ležišče je v ledvenem delu najtrše in tako ustrezno podpira vašo hrbtenico. V bočnem in ramenskem predelu je ležišče mehkejše, saj se telo tam najbolj pogrezne v samo ležišče. S tem je zagotovljeno, da je vaše telo pravilno podprto – vaša hrbtenica ima obliko ravne črte in pravilen fiziološki položaj, kar odpravlja bolečine.